Promat topí levně a ekologicky

Vsetínské noviny, 20. dubna 2007

Vsetínská firma PROMAT uvedla před několika dny do řádného provozu svou novou kotelnu, svého druhu první nejen ve Vsetíně, ale i v okolí. Kotelna je vybavena dvěma kotli o výkonu 100 a 80 kW, které spalují biopa-livo. Investicí ve výši 1,8 milionu korun tak PROMAT přispěl svým dílem k tomu, aby se Vsetín stal „čistým" a „zdravým" městem.

Firma PROMAT je výrobcem jednoúčelových strojů. I když nyní sídlí na ulici 4. května v areálu bývalého OSP, její počátky jsou spojeny se Zbrojovkou Vsetín. PROMAT se po osamostatnění a přestěhování z areálu Zbrojovky zaměřil na tradiční výrobní program, tedy na jednoúčelové stroje, které dodává jak po celé České republice, tak i do zemí Evropské unie. V současnosti zaměstnává přibližně 70 pracovníků.

Ve své budově na ulici 4. května se vedení firmy dlouhodobě potýkalo s vysokými a stále rostoucími náklady na vytápění, jež je vedly k hledání alternativního řešení. „Nemohli jsme přitom použít plynu, neboť do areálu není zaveden. Ve spolupráci s firmou IPR jsme proto nakonec zvolili kotelnu na biopalivo," uvedl ředitel firmy Michal Staněk s tím, že tato technologie přinese až 60% úsporu ve srovnání s částkami účtovanými původním dodavatelem tepla. Nezanedbatelné je samozřejmě i ekologické hledisko, neboť tyto kotle spalují odpadní produkty, a to dřevěné nebo rostlinné pelety, případně i štěpku. „Tato technologie od české firmy Hamont je dokonce držitelem certifikátu Ekologicky šetrný výrobek," informoval dále Staněk.

Kotelna, která před několika dny prošla kolaudací, je navíc velmi nenáročná na obsluhu. „Její provoz je plně automatický. Kotle jsou opatřeny zásobníky na asi 20 m3 paliva, které vystačí na přibližně tři měsíce provozu - v závislosti na režimu a teplotách," přiblížil funkci kotelny vedoucí výroby Jan Pifka. Zajímavostí je, že z tohoto množství paliva zůstane pouze asi 100 kg popela, což svědčí o velmi vysoké kvalitě spalování. „V případě poruchy řídící systém odešle formou SMS obsluze informaci o chybě," dodal Pifka.

Vsetínská radnice, která je známá svým kladným přístupem k ekologii, aktivitu firmy PROMAT vítá. „Tato aktivita je o to víc potěšující, že vychází ze soukromé sféry. PROMAT je dobrým příkladem pro ostatní podnikatelské subjekty," uvedla Jindra Tesařová, energetický manažer odboru životního prostředí MěÚ Vsetín.

Ředitel PROMATu Michal Staněk občas sám zkontroluje provozní deník nové kotelny, která je zatím ve Vsetíně unikátem.